Škocjan 51, 8275 Škocjan, tel.: 07 38 46 600 os-skocjan@guest.arnes.si

SHEMA ŠOLSKEGA SADJA, ZELENJAVE IN MLEKA

Sadje in zelenjava v svoji sestavi vključujeta visok delež vode, prehranske vlaknine in drugih zaščitnih snovi (vitamini in minerali), ki pomembno vplivajo na zdravje. V prehrani sta zaželena sadje in zelenjava pridelana pri lokalnih pridelovalcih, ki prideluje hrano na naravi, človeku in okolju prijazne načine. Lokalno pridelano sadje in zelenjava vsebujeta večje količine hranljivih snovi v primerjavi z živili, ki so bila skladiščena in transportirana daljši čas. Pri teh živilih se namreč bistveno zmanjša njihova hranilna, biološka vrednost ter kakovost. Da bi se ljudje bolj zdravo prehranjevali je Evropska komisija sprejela ukrep SŠS, ki bi lahko dolgoročno pripomogel k izboljšanju trenutnega stanja pri uživanju sadja in zelenjave.

Šolska shema je ukrep skupne kmetijske politike EU, ki otrokom v osnovni šoli in zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami zagotavlja brezplačen dodatni obrok sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov. Obvezni spremljevalni izobraževalni ukrepi povezujejo otroke s kmetijstvom in spodbujajo zdravo prehranjevanje.

V ta namen je Evropska unija Državam članicam namenila finančno pomoč za brezplačno razdeljevanje svežega sadja, zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov učencem.

V letošnjem šolskem letu 2024/2025, bomo na naši šoli razdeljevali po shemi šolskega sadja sadje, zelenjavo ter mleko in mlečne izdelke. Dejavnost bo označena tudi na jedilniku. Prednost bo imelo sadje, zelenjava ter mleko in mlečni izdelki ekološkega izvora. Šolska shema bo podprta tudi z izobraževalnimi in promocijskimi aktivnostmi (izdelali bomo plakate, izvedli naravoslovne dneve, praktične vaje pri pouku gospodinjstva in RaP-u, tematske razredne ure,…).
Sadje, zelenjavo ter mleko in mlečne izdelke se bo razdeljevalo kot dodaten brezplačni obrok otrokom v šoli; obvezni bodo izobraževalni spremljevalni ukrepi.

Z delitvijo sadja v letošnjem šolskem letu začnemo oktobra.

  1. Delitve bodo po razredih pri razredni uri oddelkov.
  2. Sadje je razporejeno v košaricah za vsak razred posebej, zelenjava bo ponujena na krožnikih (oz . pladnjih), razdeljujejo reditelji, razredniki oz. učitelji.
  3. Delimo predvsem sadje in zelenjavo po možnosti lokalne pridelave, tudi ekološko ali iz integrirane pridelave.
    4. Izvajamo načrt spremljevalnih ukrepov z namenom ozaveščati učence, učitelje in starše o zdravih prehranjevalnih navadah in zdravi prehrani – s prispevki na šolskem radiu, na šolski spletni strani, na oglasni deski šole, s predavanji na razrednih urah ter urah pouka (SPO, NIT, GOS, NRA, BIO):
  • učenci spoznajo priporočila zdrave prehrane,
  • se seznanijo z načini prehranjevanja,
  • spoznajo človekove potrebe po hranilni in energijski vrednosti,
  • spoznajo pomen pogrinjka za različne priložnosti,
  • se seznanijo z ustreznim obnašanjem pri jedi,
  • spoznajo pomen higiene rok pri delu in pripravi živil ter pri prehranjevanju,
  • spoznajo pomen informacij na deklaraciji.

Učinke izvajanja šolske sheme bo spremljal in vrednotil Inštitut za varovanje zdravja, ki mu bo šola morala poslati posnetek stanja o uživanju sadja, zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov ob začetku in koncu izvajanja sheme šolskega sadja. V ta namen bomo med učenci izvedli anketo.

Sadje, zelenjava ter mleko in mlečni izdelki predstavljajo pomembno skupino živil v uravnoteženem jedilniku vsakega posameznika in veliko prispevata k ohranjanju zdravja, zato se bomo potrudili in dosledno izpeljali zastavljeno shemo.

Več o projektu si lahko preberete na: http://www.shemasolskegasadja.si.

ANKETA O ŠOLSKI SHEMI
Anketni vprašalnik o šolski shemi sadja in zelenjave za učence: https://anketa.nijz.si/SSU1.

Nika Novak, vodja šolske prehrane

(Visited 140 times, 4 visits today)
Dostopnost